Owoce

Owoce

czwartek, 23 stycznia 2014

[75] Kwasy tłuszczowe jednonienasycone

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone - to najtrwalsze kwasy tłuszczowe. Zdrowe i stabilne, w większości. Niezbędne w naszej kuchni. To ich musimy szukać na opakowaniu tłuszczu, jeśli chcemy używać go do smażenia i pieczenia, bez obaw. Z jedną małą uwagą...

Należą do nich kwasy:
- oleopalmitynowy
- oleinowy
- erukowy
- nerwonowy


To co najważniejsze w kwasach jednonienasyconych, to zawartość w nich kwasu oleinowego i erukowego. Niżej wyjaśniam dlaczego.

Kwas tłuszczowy erukowy - jest szkodliwy. Głównie występuje w rzepaku i gorczycy. W oleju rzepakowym jego zawartość może stanowić nawet 50%. Podczas podgrzewania kwasu erukowego powstaje toksyczny izomer trans - kwas brasydynowy.

Badania na zwierzętach wykazały, że kwas erukowy powoduje stłuszczenie narządów. Potrafi także uszkadzać serce.
Obecność kwasu erukowego w rzepaku odpowiada za lata złej passy oleju rzepakowego. W chwili obecnej stosuje się odmiany o niskiej zawartości kwasu erukowego - nawet do 2%. Na rynku dostać można także bezeurkowy olej rzepakowy - i taki powinniśmy stosować w kuchni. 

Kwas oleinowy - to samo zdrowie. W największych ilościach znajdziemy go w oliwie z oliwek i w oleju rzepakowym. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwdziała odkładaniu blaszek miażdżycowych, obniża poziom złego cholesteroli (LDL), rozrzedza krew zapobiegając agregacji płytek krwi. Ważny w profilaktyce chorób nowotworowych.
Znajdziemy go także w oliwkach, awokado, orzechach nerkowców, pistacjach, migdałach.
To właśnie kwas tłuszczowy oleinowy jest tym najbardziej stabilnym, przez co oleje z największą jego zawartością rekomendowane są do obróbki cieplnej.

Oba te kwasy to tzw. Omega-9.

tabelka pochodzi ze strony sfd.pl

Wiele tłuszczów zawiera zarówno kwasy wielonienasycone i jednonienasycone. Najbardziej wartościowe są te, w których znajdziemy oba rodzaje kwasów, w dużych ilościach.

***

Reasumując...

Z powyższego wyraźnie (mam nadzieję) widać już skąd stale wygrywająca we wszelakich rankingach oliwa z oliwek. Nie dość, że bogata w kwasy Omega-3 i Omega-6, to jeszcze zawiera dużo Omega-9, zwłaszcza kwasu oleinowego, który nadaje jej stabilności i sprawia, że sprawdza się i do surówek i do smażenia.

Drugie miejsce dzięki sporej ilości kwasu oleinowego zajmuje olej rzepakowy, zwany oliwą północy. Oczywiście mowa o oleju rzepakowym bezerukowym.

Pomijam tutaj oczywiście taką kwestię jak cena. Jeśli weźmiemy i ją pod uwagę, ww tłuszcze zamienią nam się miejscami. Co jest zresztą całkiem sensowne. Olej rzepakowy wcale nie chowa się w tyle za oliwą z oliwek i z powodzeniem może z nią konkurować. 

Oba te tłuszcze używamy na surowo i po obróbce cieplnej, zawsze w wersji nierafinowanej. 

Uwaga: Pisząc o oliwie z oliwek zawsze mam na myśli tę extra vergine. 3 komentarze:

  1. Profesjonalnie i ciekawie prowadzony blog, już jestem stałym czytelnikiem. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Po nagłówku i tej serii artykułów o olejach ( właśnie już wybieram się na zakupy;)) czuję, że warto tu się rozgościć. Wiele się rozjaśniło tak ostatecznie, tajemnicze wybory innych w kupowaniu olejów, że może olej dla pączków powinno się zacząć wymieniać trochę wcześniej...Naprawdę świetnie i przejrzyście napisane! Nie ma się tez wrażenia, że to kolejne powielane informacje z wikipedii czy skądś indziej, a osoba pisząca wie o czym pisze.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę nie zapraszać i nie "wyróżniać" mnie żadnymi łańcuszkami.
Dziękuję.