Owoce

Owoce

czwartek, 4 lipca 2013

[3] Węglan wapnia

Dziś coś o jednym z najpopularniejszych dodatków do żywności.

Jest nim zdecydowanie WĘGLAN WAPNIA - CaCO3 czyli E-170 .

Jest to sól kwasu węglowego i wapnia. Nieorganiczny związek chemiczny. Naturalnie i bardzo powszechnie występujący w przyrodzie. Jest składnikiem wielu skał i minerałów. I nas. :)

Dodawany jest do bardzo wielu produktów, jest bowiem dość wszechstronny.
Ponieważ występuje w żywności należy pamiętać, że związek ten pod wpływem temperatury rozkłada się do tlenku wapnia i dwutlenku węgla. Jest to o tyle istotne, że dwutlenek węgla wpływa na naszą równowagę kwasowo-zasadową.

Po co nim nas karmią?
Przede wszystkim to zabielacz, tak więc sprawdza się np. w mlekach roślinnych, po drugie to utwardzacz, wypełniacz (głównie w lekach), dodawany jest także do przetworów, zwłaszcza owocowych. Świetnie sprawdza się jako odkwaszacz czyli regulator kwasowości, ma bowiem zasadowe pH.

Nie jest trucizną i na pewno nas nie zabije. Dlatego jest tak powszechny w naszej kuchni. Większość ludzi może go jeść bezkarnie.
Mało tego - jest suplementem diety. Występuje bowiem pod postacią tabletek, kapsułek, które stosuje się przy  niedoborach wapnia.

Czy trzeba nań uważać?
Teoretycznie tak, bo jak wszystko, tak i jego nadmiar bywa szkodliwy.
Powoduje bowiem sensacje jelitowe i zaparcia.
O ile osoby z niedoborem Ca nie muszą się nim mocniej przejmować, o tyle ludzie bez tego problemu powinni uważać, żeby nie przesadzić z jego spożyciem.

Niestety  nie określono jego dopuszczalnego dobowego spożycia, a inne skutki uboczne nie są znane.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo proszę nie zapraszać i nie "wyróżniać" mnie żadnymi łańcuszkami.
Dziękuję.